Karlovačka gimnazija je osnovana 11. 10. 1791. godine. Brigu o radu i životu preuzeo je Patronat i Starateljstvo gimnazijskih fondova sa mitropolitom Stratimirovićem na čelu. Gimnazija je počela sa radom 1. 11. 1792. godine i najstarija je gimnazija u Srbiji.
Mitropolit Stefan Stratimirović je 1794. godine osnovao Bogosloviju, kao drugu po straosti u svetu (posle Kijevske). Nešto kasnije, 1798. godine, osnovao je i internat, u kojem su stanovali i hranili se siromašni bogoslovi i gimnazijalci.
Patrijaršijski dvor je velelepna građevina sagrađena na inicijativu patrijarha Brankovića krajem XIX veka i predstavlja veliki arhitektonski poduhvat toga doba. Zgrada je dovršena do 1884. godine. U dvoru se nalazi kapela Sv. Dimitrija sa ikonostasom, rad Uroša Predića.
Dvorska bašta je park koji predstavlja prirodni spomenik vrtne arhitekture, nastao 1848. godine zalaganjem patrijarha Josifa Rajačića, kao ogledno dobro za nastavu u prirodi učenika gimnazije.
Posebno mesto u istoriji Karlovci dobijaju 13.-15. maja 1848. godine, kada su Srbi na Majskoj skupštini proklamovali stvaranje Srpske Vojvodine (od Srema, Bačke, Banata i Baranje), stupanje u politićki savez sa Hrvatima "na temelju slobode i savršene jednakosti" uz priznavanje rumunske narodnosti i izabrali Josipa Rajačića za patrijarha, a Stevana Šupljikca za prvog vojvodu.
Krajem XIX veka Karlovci dobijaju današnji izgled, kada je na inicijativu patrijarha Georgija Brankovića sagrađeno nekoliko kapitalnih objekata.
Preseljenjem Patrijaršije u Beograd, Karlovci gube tadašnji značaj.
Saborna crkva, je posvećena Svetom Nikoli i sagrađena je 1762. godine, na temeljima stare crkve iz XVI veka. Crkva je u baroknom stilu i predstavlja trobrodnu građevinu, kod koje u prednjem delu dominiraju dva velika zvonika.
Velelepan ikonostas iz XVIII veka predstavlja delo dva karlovačka slikara Todora Kračuna i Jakova Orfelina. Ikonostas je jedan od najreprezentativnijih dela pravoslavnog slikarstva toga doba i jedan od najznačajnijih umetničkih dela u Vojvodini. Čuveni srpski slikar Paja Jovanović je krajem XIX veka naslikao nekoliko kompozicija posvećenih likovima iz Biblije, kao i nekoliko slika iz istorije Srba, koje krase zidove crkve.
Na centralnom delu Trga nalazi se Česma četiri lava iz 1799. godine. Legenda kaže da ko se jednom napije vode sa ove česme, sigurno će se ponovo vratiti i ostati u Sremskm Karlovcima.
U neposrednoj blizini Sremskih Karlovaca na blagim padinama Fruške gore, nalazi se izletište Stražilovo, na kojem je sahranjen naš veliki pesnik srpskog romantizma, Branko Radičević. Inicijativom učenika Karlovačke gimnazije 22. 07. 1883. godine, Brankovi posmrtni ostaci su uz veliku svetkovinu, preneti iz Beča na Stražilovo.
Danas su Karlovci samostalna opština i zahvaljujući svojoj slavnoj prošlosti ostali važan kulturni i duhovni centar srpskog naroda.